Skating System

I. Wypełnianie kart sędziowskich.

1. We wszystkich rundach przed finałowych każdy sędzia musi wytypować do następnej rundy dokładnie tyle par ile ustali sędzia główny turnieju.

2. W finale każdy sędzia umieszcza na poszczególnych miejscach pary taneczne startujące w danym tańcu, według umiejętności, jakie reprezentuje para w tym tańcu

3. W finale każdego tańca sędzia umieszcza na miejscu pierwszym[1] parę uznaną przez siebie za najlepszą w danym tańcu, na miejscu drugim [2] - drugą, na miejscu trzecim [3]- trzecią itd.

4. Sędzia nie może przyznać tego samego miejsca w danym tańcu dwóm lub więcej parom tanecznym.

II. Przyznawanie miejsc w poszczególnych tańcach.

5. Zwycięzca w danym tańcu jest para, która została umieszczona na pierwszym miejscu przez absolutną większość sędziów,

Drugie miejsce zajmuje para, która została umieszczona na drugim lub wyższym przez absolutną większość sędziów; pozostałe miejsca przyznaje się w podobny sposób.

Przykład:

6.Jeżeli więcej niż jedna para posiada większość not na to samo miejsce, zajmuje je para, która posiada największą liczbę nor uprawniającą do uzyskania rozpatrywanego miejsca. Para z następną liczbą not zajmuje następne miejsce.

Przykład:

7. a) Jeżeli liczba not stanowiących większość jest taka sama u dwu lub więcej par, wtedy najniższa suma not sędziów, którzy utworzyli tę większość rozstrzyga o przyznaniu rozpatrywanego miejsca. Kolejna suma daje prze następne miejsce, itd.

b) Jeżeli suma not, o której mowa w 7.a) jest taka sama, to do obliczeń należy włączyć noty z niższego miejsca (lub miejsc - jeśli jest to konieczne) i powtórzyć postępowanie wg 6. Dotyczy to tylko remisujących par.

Przykład:

8. Jeżeli żadna para nie uzyskała większości not 1, wtedy zwycięzcą zostaje para, która uzyskała większość not 1-2. Jeżeli żadna para nie uzyskała większości not 1-2, to należy włączyć do obliczeń noty 1-3(a jeżeli zachodzi potrzeba to również noty niższe), stosując paragrafy 6. i 7. Drugie i pozostałe miejsca należy obsadzać w podobny sposób.

Przykład:

Podsumowanie reguł przyznawania miejsc w tańcach:

Zgodnie z 5. do 8. dysponujemy kryteriami rozstrzygania o miejscach zajętych przez poszczególne pary w danym tańcu. Kryteria te, zebrane i uporządkowane wg ważności a jednocześnie kolejności stosowania, przedstawiają się następująco

a) większość na poziomie wyższych not

b) Liczniejsza większość

c) Mniejsza suma not stanowiących większość

Stosując je pamiętamy, że kryterium mniej ważne działa wyłącznie dla par remisujących ze sobą wg kryterium ważniejszego i tylko w obrębie miejsc, o które walczą, czyli nie narusza ustaleń, uszeregowań kryterium ważniejszego.

Przykłady: 

III. Zestawienie wyników finałowych.

9. a) Kiedy wyniki wszystkich tańców zostały obliczone, należy przenieś je na inny arkusz, wykazując miejsca uzyskane przez wszystkie pary we wszystkich tańcach. Miejsca uzyskane przez poszczególne pary we wszystkich tańcach należy zsumować i para, która uzyskała najniższą sumę zostaje zwycięzcą, para mająca kolejną sumę zajmuje II lokatę, itd.

b) Jeżeli dwie pary lub więcej par uzyska tę samą sumę punktów, to do rozwiązania remisu przy rozpatrywanej lokacie należy zastosować paragraf 10, odnosząc go do zainteresowanych par.

Przykład: 

10. a) Jeżeli przy obsadzaniu I lokaty wystąpił remis, to zwycięzcą zostaje para, która zajęła miejsca drugie i wyższe w większej liczbie tańców.

b) Jeżeli pary uzyskały tę samą liczbę miejsc drugich i wyższych, to należy je zsumować i para, która uzyskała niższą sumę tych miejsc uzyskuje II lokatę, pozostała parta lokatę III.

c) Jeżeli więcej niż dwie pary zremisowały w walce o drugą lokatę, lokata ta powinna być przyznana prze, która uzyskała najwięcej miejsc drugich i wyższych. Jeżeli pary uzyskały tę samą liczbę miejsc drugich i wyższych, wtedy należy je zsumować i para, która uzyskała najniższą sumę tych miejsc zajmuje II lokatę.

Z pozostałych remisujących par III lokatę należy przyznać parze, która uzyskała najwięcej miejsc trzecich i wyższych. Jeżeli pary uzyskały tę samą liczbę miejsc trzecich i wyższych, to należy je zsumować i para, która uzyskała najniższą sumę tych miejsc powinna zdobyć III lokatę.

Obliczenia kontynuujemy w ten sam sposób, aż do uzyskania lokat przez wszystkie pary remisujące.

d) Jeżeli remis pojawi się przy jednej z dalszych lokat, to obliczenia należy prowadzić w podobny sposób.

c) Jeżeli po zastosowaniu par. 10 występuje remis to należy zastosować par. 11, nie tylko do par w danej chwili remisujących(w świetle par..10).

Przykład: 

11. Jeżeli po zastosowaniu 9. i 10. występuje nadal wynik remisowy, to należy włączyć do obliczeń noty sędziowskie remisujących par ze wszystkich tańców i prowadzić obliczenia jak dla jednego tańca, tzn. stosując 5. do 8. jeżeli wynik będzie nadal remisowy, należy (wg uznania organizatorów) albo przeprowadzić dogrywkę między remisującymi parami, albo podzielić nagrody przypadające na rozpatrywane lokaty.

a) Jeśli remis występuje przy I lokacie to zwycięża ta z remisujących par, która uzyskała większość not I(np. przy 5 tańcach, z 7) Jeżeli żadna z remisujących par nie uzyskała większości not I, należy zastosować par. 8.

b) Jeżeli remisują pary walczące o II lokatę, otrzymuje ją para, która uzyskała większość not 1-2(z zastosowaniem 6. i 7.). Jeśli żadna z remisujących par nie uzyska większości not 1-2 stosuje się 8.

c) Lokatę III i pozostałe, na których występuje remis, należy przydzielić w podobny sposób.

d) Jeżeli trzy lub więcej par zremisowało po zastosowaniu 10. to należy zastosować11. do wszystkich objętych wg 10. remisem par i najlepszej przydzielić rozpatrywaną lokatę, należy zastosować 10. do pozostałych par, które walczą o następną lokatę. Jednakże, jeżeli zremisują one w walce o tę lokatę po zastosowaniu 10. to obliczenia należy dokonywać w oparciu o 11. rozpoczynając od poziomu not odpowiadającego danej lokacie.

Na szczęście tego typu sytuacje zdarzają się rzadko!!!!

Uwaga! Po rozstrzygnięciu remisu wśród więcej niż dwu par wracamy do kryterium na poziomie lokaty o jeden niższej. W tej sytuacji rozstrzygnięcia wcześniejsze nie mają wpływu na rozstrzygnięcia na poziomie niższych lokat.

IV. Obliczanie wyników turniejów drużynowych.

12. a) W turniejach drużynowych, w których obowiązuje skating system, wyniki poszczególnych tańców oblicza się wg zasad obowiązujących dla turniejów indywidualnych, tzn. w finałach wg 5. do 8.

b) Zestawienie wyników takich turniejach obliczamy jak w turniejach indywidualnych tj. w finale - wg 9. do 11., traktując drużynę jako jedną parę tańczącą odpowiednio większą liczbę tańców (równo sumie liczby tańców tańczonych przez poszczególne drużyny).